Událost

Nový člen portfolia molekulární diagnostiky - fastGEN POLE Cancer kit

červenec 2022
Na Mendelově konferenci v Brně jsme představili nový účinný nástroj pro diagnostiku nádorů endometria.

V červenci se na počest dvoustého výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela konala v Brně mezinárodní genetická konference, na níž se sjeli vědci z celého světa. U toho jsme nemohli chybět!

fastGEN je jednoduchá, ultracitlivá, specifická a účinná technologie, sloužící k přípravě vzorku na vyšetření mutačního statusu klinicky relevantního onkomarkeru pomocí sekvenování nové generace (Next generation sequencing – zkráceně NGS).

Pár odborných termínů, za nimiž se však skrývá velká naděje pro mnohé pacienty se závažnými onkologickými onemocněními. Právě stanovení správné léčby a posouzení prognózy onemocnění může znamenat významné prodloužení a zkvalitnění života. Ideální léčbu tak lze plně přizpůsobit každému pacientovi na základě molekulární charakteristiky jeho nádorového onemocnění a genové výbavy.

Nováček mezi našimi fastGENy

Stávající sortiment souprav pro vyšetření onkomarkerů u nádorů tlustého střeva, plic a mozku jsme nyní nově rozšířili o soupravu fastGEN POLE Cancer, která je určena k diagnostice rakoviny endometria. Právě tento typ karcinomu je šestým nejčastěji se vyskytujícím nádorem u žen a jen v roce 2020 bylo celosvětově zaznamenáno více než 417 000 nových případů.

Genetická konference na počest Mendela

Příležitostí podělit se o tuto novinku s odbornou veřejností byla mezinárodní genetická konference, která se konala v druhé půlce července v Brně na počest dvoustého výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Měli jsme tak možnost představit největším vědeckým kapacitám v oboru naše portfolio molekulární diagnostiky. Odborný poster pod názvem Deep Amplicon Sequencing of DNA Polymerase Epsilon for Effective Endometrial Tumor Diagnostics Using fastGEN Technology osobně prezentoval jeho autor Ing. Rastislav Slavkovský, Ph.D., který společně se svým týmem stojí za touto technologií.

„Som rád, že sa nám podarilo vyvinúť nového člena rodiny fastGEN, ktorý iste prispeje k efektívnej diagnostike nádorov endometria  a k efektívnejšiemu využitiu kapacity například osobných sekvenátorov Illumina v laboratóriách. Tieto nové kity sú prakticky okamžite použiteľné pre centrá, ktoré už kity fastGEN využívajú a nevyžadujú nové preškolenie dlhšie ako niekoľko minút,” vysvětluje.

Organizátoři připravili nabitý program

Společenská část programu třídenní konference Mendel Genetics Conference se odehrávala v historických prostorách Augustiniánského opatství na Mendlově náměstí, kde opat Mendel žil a pracoval. Prostory hotelu Passage pak hostily odborné přednášky zabývající se klíčovými otázkami biologie, vzniku a evoluce života, genetikou rostlin i živočichů, lékařskou genetikou či uplatněním nových genomických technologií. Celý program konference navazoval na Mendelovy poznatky a objevy a byl slavnostním poděkováním za dílo a odkaz tohoto myslitele, který je v současnosti přirovnáván k velikánům jako byli Darwin, Koperník nebo Einstein.

Nechyběli ani nositelé Nobelovy ceny

Vysokou úroveň odborného programu dokládá i účast tří nositelů Nobelovy ceny. Thomas R. Cech z University v Coloradu byl oceněn za nalezení katalytické aktivity RNA, Sir Paul Nurse z Rockefellerovy univerzity v New Yorku identifikoval gen hrající klíčovou úlohu v regulaci buněčného cyklu u člověka a nobelistka Ada E. Yonath z Weizmann z Institue of Science v Izraeli objasnila strukturu a funkci ribozomu. Jejich přednášky tak byly pro všechny účastníky silným zážitkem.

 

Další aktuality

Novinka Seznamte se s novými členy z rodiny přístrojů od firmy Sartorius

Seznamte se s novými členy z rodiny přístrojů od firmy Sartorius

1. července 2024

Přáli byste si přístroj, který Vám pomůže s péčí o buněčné kultury, vyselektuje správné buňky pro další proces a zanalyzuje interakce buněčných produktů? Seznamte se.

Čtěte dále
Událost CLIA workshop ve slovenském duchu

CLIA workshop ve slovenském duchu

20. června 2024

Ke konci června jsme na Karásku uspořádali workshop zaměřený na řešení CLIA. Zúčastnilo se ho 6 klientů z různých koutů Slovenska, od Žiliny, Piešťan až po Prešov. 

Čtěte dále
Událost Workshop Aesku na Karásku

Workshop Aesku na Karásku

11. - 12. černa 2024

Stejně jako minulý rok, jsme i letos přivítali na Karásku laboratorní pracovníky, kteří se specializují na přípravu a vyhodnocení metody nepřímé imunofluorescence. 

Čtěte dále
Událost Spolupráce s univerzitami na industriálních PhD pracích

Spolupráce s univerzitami na industriálních PhD pracích

červen 2024

Program BioVendor Academy zastřešuje spolupráci s českými vysokými školami, což umožňuje studentům propojit jejich disertační, diplomové nebo bakalářské práce s praktickým výzkumem a vývojem v BioVendor Group. 

Čtěte dále
Událost Teambuilding aneb mrkněte, co všechno jsme zažili

Teambuilding aneb mrkněte, co všechno jsme zažili

6. června 2024

Krásné datum 6.6. propojilo kolegy z českých a slovenských divizí naší firmy, aby se již po čtvrté setkali na půdě areálu Šneksport. 

Čtěte dále
Událost Představení novinek na LABOREXPO & PROCESEXPO

Představení novinek na LABOREXPO & PROCESEXPO

5. - 6. června 2024

Veletrh je již za námi. Byly to dva dny plné inovací, objevů a inspirativních setkání! Pojďte se spolu s námi podívat, jak to celé probíhalo. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a udělali z této akce nezapomenutelný zážitek.

Čtěte dále
Událost  Historie a genetika se setkaly na ESHG 2024 v Berlíně

Historie a genetika se setkaly na ESHG 2024 v Berlíně

1. - 2. června 2024

V Berlíně se uskutečnil 57. ročník ESHG, kde byly prezentovány nejnovější výzkumy genomu, technologické inovace a diskutovány etické otázky. Hlavními řečníky byli Svante Pääbo a další nositelé Nobelovy ceny.

Čtěte dále
Událost Workshop o Alzheimerově nemoci opět u nás na Karásku

Workshop o Alzheimerově nemoci opět u nás na Karásku

23. května 2024

Podruhé jsme s nadšením přivítali partnery projektu ADDIT-CE* na workshopu zaměřeném na inovace v diagnostice a léčbě Alzheimerovy nemoci.

Čtěte dále